Korduma kippuvad küsimused ja vastused

Kas teie ettevõte väljastab laene?

Ei. Meie koondame kiir- ja väikelaenude pakkumisi. Laene väljastavad litsentseeritud finantsettevõtted.

Mitu laene väljastavat finantsettevõtet on teie andmebaasis?

Praegu on neid 20, ja andmebaas täieneb pidevalt.

Kas laenu saab ka sularahas, mitte ainult pangaülekandega?

Mõned kiir- ja väikelaenufirmad pakuvad sellist võimalust.

Kas ma ikka saan kindlasti laenu?

Laenutaotluse kinnitamise protsess on igal ettevõttel erinev ja rangelt konfidentsiaalne. Laenuvõtja krediidireitingu arvutamisel võetakse arvesse kümneid tegureid, alustades vanusest, soost, sissetulekute suurusest, perekonnaseisust ja krediidiajaloost ning lõpetades selliste ebatavaliste teguritega nagu sodiaagimärk või käitumine laenutaotluse täitmisel.

Mille poolest erinevad kiir-, väike- ja tarbimislaen?

Kiirlaenu antakse tavaliselt väiksemas summas ja lühemaks tähtajaks. Väike- ja tarbimislaen on aga väga sarnased. Neid antakse üldjuhul konkreetsete kulude katmiseks (nt telefoni ost või korteriremont). Väike- ja tarbimislaenu tagasimakse tähtajad on pikemad ja summad suuremad kui kiirlaenu puhul.

Kui klient sai alles hiljuti 18-aastaseks, kas ta võib loota positiivsele laenuotsusele?

Loomulikult. Ehkki mõned finantsettevõtted on seadnud kliendi vanuse alampiiriks 21 aastat, annavad paljud ettevõtted laenu vähemalt 18-aastastele isikutele. Harvemal juhul on kehtestatud ka vanuse ülempiir, kuid Euroopa Liidu õigusaktide kohaselt ei tohi see olla alla 70 aasta. Tutvuge konkreetsete laenupakkumistega.

Kas on võimalik saada kiir- või väikelaenu, kui maksekäitumine ei ole olnud laitmatu?

See oleneb konkreetse finantsasutuse tegevuspõhimõtetest. Mõnel juhul keeldutakse kliendile laenu andmast, kui tema maksekäitumine ei ole olnud laitmatu. Oma laenuvõimaluste parandamiseks võib klient pakkuda laenuandjale tagatist, millega garanteerib oma kohustuste täitmise.

Kas kiirlaenu saab tõepoolest kiiresti või on see kõigest kõlav nimi?

Jah, vajaliku rahasumma saab tõepoolest kiiresti kätte. Raha võib laekuda kontole juba mõne tunniga. Kuid ärge unustage seda, et iga klient peab oma isikut tõendama. Selleks kulub samuti aega.

Kui suur risk kaasneb kiir- või väikelaenu võtmisega?

Kliendi risk ei ole oluliselt suurem kui mis tahes muu laenu võtmise korral. Mõned erinevused siiski on, kuid need piirduvad laenu vormistamise ja väljastamise kiirusega. Krediidiettevõtete tegevus on Eesti Vabariigi seaduste ja Euroopa Liidu normatiivaktidega rangelt reguleeritud, mistõttu on laenuvõtjate turvalisus nõutaval määral kaitstud.

Pealegi, kui klient peab tagasimaksegraafikust täpselt kinni, ei teki tal üldse mingeid probleeme.

Miks on laenu intressimäärad kõrged?

Kõrge intressimäär on laenu tagastamise garantii. Põhjus on selles, et kiir- ja väikelaenude puhul ei nõuta tagatist. Seetõttu on need laenuliigid krediidiettevõtte jaoks suhteliselt suure riskiga. Kui klient leiab, et laenu intressimäär on tema jaoks liiga kõrge, saab ta alati kaaluda alternatiivseid võimalusi.

Kui pikaks ajaks saab kiir- ja väikelaenu võtta?

Kiir- ja väikelaenude tähtajad on erinevad, kuid üldjuhul ei ole need kuigi pikad. Tõenäoliselt ei õnnestu kliendil saada tagatiseta laenu kauemaks kui 10 aastat. Tutvuge konkreetsete ettevõtete laenupakkumistega.

Miks on vaja isikut tuvastada?

Klient peab enda isiku tuvastama üksnes esimesel korral, kui ta krediidiettevõttesse pöördub, samuti juhul, kui esmase isikutuvastuse käigus kasutatud isikut tõendava dokumendi kehtivus on lõppenud. Isikutuvastuse kohustus on kehtestatud seadusega ja on hädavajalik turvalisuse taseme parandamiseks. Isikutuvastuse protsess on väga lihtne ega võta kliendilt kuigi palju aega. Paljud kiirlaene väljastavad ettevõtted pakuvad võimalust teha identifitseerimistoimingud Omniva postkontoris või laenufirma kontoris. Kuid üldjuhul saab enda isiku tuvastada palju kiiremal ja mugavamal viisil ehk digiallkirjaga ID-kaardi, mobiil-ID või Smart ID abil, täpselt nagu makse kinnitamisel internetipangas.

Kas laenu on võimalik saada ka pühade ajal või nädalavahetusel?

Jah, on. Kui varem ei olnud laenu saamine puhkepäeval üldse võimalik, siis tänapäeval on enamik Eesti krediidiettevõtteid valmis pakkuma oma klientidele palju mugavamat teenust. Kuid siin tuleb silmas pidada üht olulist asja. Kui soovite saada raha kiiresti, juba samal päeval, siis tuleb veenduda, et teie konto on avatud krediidiettevõtte kontoga samas pangas või et vastavate pankade vahel saab teha Euroopa välkmakseid. Kui need tingimused ei ole täidetud, siis võib raha laekumine viibida. Kui raha kättesaamise aeg on teie jaoks oluline, siis täpsustage seda küsimust krediidiettevõttes, kust kavatsete laenu taotleda.

Millised on peamised erinevused kiir- ja väikelaenu ning tavalaenu vahel?

Kiir- ja väikelaenudel on tavalaenude ees suhteliselt palju eeliseid. Mõned neist, tänu millele need laenuliigid nii populaarseks on saanud, on järgmised:

  • puudub tagatise esitamise nõue;
  • paindlikkus;
  • laenu kiire kättesaamine;
  • lühike laenutähtaeg.